Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Webbinarium: Från sopmänniska till cirkulent

13 februari 15:00 - 16:00

Våra nätverk Cradlenet Syd, Förebyggande av avfall och Hållbar människa bjuder in till webbinarium!

Vi kan inte fortsätta konsumera linjärt och skapa stora sopberg utan behöver ställa om hela samhället att ta till vara på resurserna och cirkulera dem. Vi behöver bli cirkulenter, men hur får man till denna stora samhällsförändring? Detta kommer vi grotta ner oss i under en timme detta webbinarium tillsammans med:

Jennie Grute, generalsekreterare på Medveten Konsumtion
Jennie inspirerar till omställning och bjuder på konkreta alternativ till linjär konsumtion i sitt föredrag Hur blir jag en cirkulent?
Närmare bestämt svarar hon på frågorna ”Vad är en cirkulent?” och ”Hur kan jag tänka och agera om jag vill vara en cirkulent?”

Joacim Rosenlund är forskare inom cirkulär ekonomi och hållbar utveckling med fokus på avfall, spelifiering och entreprenörskap på Linnéuniversitetet.
Han är också författare och har släppt boken ”Ett cirkulärt samhälle : från sopmänniska till cirkulent”.
Joacim kommer måla upp de stora dragen kring hur människan blev det avfallsgenererande djuret och hur det cirkulära alternativet ser ut. Det blir en resa från tidig civilisation, genom industrialiseringen, nutidens konsumtion och hur alla kan bidra till att bli framtidens cirkulent.

Vid frågor kontakta Marja Boström, marja.bostrom@hutskane.se

Välkommen!

Plats

Digitalt på Teams

Arrangörer

Hållbar Utveckling Skåne
Cradlenet Syd
Nätverket för förebyggande av avfall
Hållbar Människa